ARIEGE-WSCHODNIE PIRENEJE

 

 

    Rejon położony na południowy zachód od Tuluzy, charakteryzujący się korzystnym klimatem, wspaniałą scenerią, przyjaznymi mieszkańcami, no i oczywiście górami i wspinaczką. Obejmuje okolicę w dolinie rzeki Ariege, która płynie z podnóża Pirenejów, po St. Girons i dalej na północ, w centrum leży miejscowość Tarascon-sur-Ariege.

   

Odwiedzilismy to miejsce w 2015 roku dwukrotnie, w maju i wrześniu, spędzając tam każdorazowo po dwa tygodnie. W czasie pierwszego pobytu towarzyszyli nam Hania i Jacek Krukowscy.
Zamieszkalismy w Ornolac, w XVII-wiecznym domu należącym do znanej pary wspinaczy brytyjskich, Anne i Johna Arranów, ich 2-letniej córeczki Amelie, oraz ich czterech kotów.

  

WSPINANIE

W tym stosunkowo mało znanym rejonie znajduje się ponad 1500 wspinaczkowych dróg skalnych, długości od kilkunastu do kilkuset metrów, o trudnościach od 4a do 8c (w sportowej skali francuskiej), w większości wyposażonych w stałe punkty asekuracyjne. W trakcie obu pobytów przeszliśmy około 50 dróg o trudnościach 4c-6a.

 

Granitowe płyty rejonu Ax-les-Thermes  

 

Granity góry Auzat  

 

Skały Appy zbudowane z gnejsu  

 

Bardzo popularny wapienny sektor Pappy rejonu Calames.   

Wspinanie nie jest jednak zupełnie bezpieczne. W odległości kilkunastu metrów od nas zdarzył się poważny wypadek, który wymagał skomplikowanej akcji z użyciem helikoptera.

  

 

WYCIECZKI GÓRSKIE

W Ariege są możliwosci nieskończonej liczby pieszych wycieczek, o różnych stopniach trudności. W czasie pobytu majowego w wyżej położonych partiach gór leżał snieg, ale we wrześniu można było wchodzić na blisko 3-tysięczne szczyty na granicy Francji, Andory i Hiszpanii.

 

Na Plateau de Beille (2000m npm) byliśmy w maju i we wrześniu  

 

Odpoczywalismy nad jeziorem de Comte gdzie pasą się kare konie z Merens.  

 

Schodzimy z Col d Ussat do Ornolac 

 

Okolica Pic de la Soucarrane (2902 m npm) przypomina nasze Tatry.     

JASKINIE

Najbardziej znane to Grota Niaux z licznymi prehistorycznymi malowidłami, Lombrives z bogactwem nacieków, uważana za największą w Europie (jaskinie te łączą się ze sobą, tworząc kompleks przechodzący przez masyw górski), jaskinia Bedeilhac i grota de la Vache. W pobliżu Ornolac znajduje się ,,spoulga”, ufortyfikowana jaskinia, którą nazywaliśmy grotą Katarów. Tutejsze jaskinie zachwyciły Jacka, który poświęcił im całe opracowanie. 

ZAMKI, SWIĄTYNIE I WIOSKI W GÓRACH

dają swiadectwo historii, niejednokrotnie krwawej.
Zamek hrabiów Foix, gdzie w Xiii wieku toczyły się walki o zwierzchnictwo króla Francji 

Montsegur- bastion Kararów, w XIII wieku był przez blisko 10 miesięcy oblegany przez wojska kościelne i królewskie. Po zdobyciu zamek został zniszczony, a225 Katarów spalonych na stosie.  

Kaplica Saint-Barthelemy została zbudowana na szczycie wzgórza, na pamiątkę ofiar cholery. 

Kosciół romański w Appy 

Kaplica Saint Paul d Arnave z IX wieku, miejsce pielgrzymek chorych na padaczkę. 

Kwitną zimowity, czas wracać, zima zbliża się do Ariege. 

Tekst: Anna Skowrońska-Gardas

Zdjęcia: Andrzej Gardas, Anka Skowrońska-Gardas