Panorama miesiąca  na Tatra Mountaineering Pages w listopadzie

Znowu???...

  • Panorama z Rysów

Tak. Jest to już trzecia panorama z tego szczytu, ale nie umieściłem jej tu przypadkowo. Większości z Was z całą pewnością nie raz podziwiało widok z Rysów i niektórzy mieli to szczęście by znaleźć się na górze w piękny, jesienny dzień. Ale nie tylko z tego czysto estetycznego powodu prezentuję tą panoramę. Teraz, mając do wyboru zarówno tą –jesienną – i dwie zimowe panoramy, proponuję porównanie obu widoków. Nie jest żadną nowością, że zarówno jesień jak i zima ukazują odmienną szatę Tatr, ale mnie osobiście porównanie tych dwóch widoków po prostu zafascynowało.

Panorama niestety nie jest kompletna (360°). Wychodząc wczesnego ranka z Chaty pod Rysami (http://tatra.arsdigital.de/panoramas/mengusovska/mengusovska.html) nie zdążyłem dojść na szczyt zanim nad masywem Mięguszowieckich Szczytów pojawiły się chmury nosząc za sobą parę deszczowych dni...

     

    Znad Morskiego Oka Rysy przedstawiają się dość niepozornie, gdyż są zasunięte za Niżnie Rysy, które - choć niższe – wydają się wyższe. Widok z Rysów, jednego z najwyższych szczytów tatrzańskich, i to znajdującego się w bardzo korzystnym położeniu, zalicza się do najrozleglejszych i najpiękniejszych panoram szczytowych w Tatrach. Widać prawie wszystkie ważniejsze wierzchołki Tatr, wiele dolin i kilkanaście stawów.
    Pierwsze wejście na Rysy (z Mięguszowieckiej Doliny): Eduard Blasy i przewodnik Ján Ruman-Driečny starszy w 1840. Zimą: Theodor Wundt i przewodnik Jakob Horvay w 1884. Obecnie prowadzą na R. znakowane ścieżki: od Morskiego Oka (z licznymi klamrami i łańcuchami) i z Mięguszowieckiej Doliny przez Wagę. Nawet od Morskiego Oka droga nie jest trudniejsza niż na Zawrat, ale zdarzały się tam często wypadki, nawet śmiertelne, z powodu nierozważnego zbaczania na strome śniegi.
    Od 1957 do 1989, od strony słow., urządzało się co roku "Medzinárodný výstup mládeže na Rysy" (od Szczyrbskiego Jeziora), aby upamiętnić Lenina i jego wejścia na ten szczyt w 1913 i 1914; w imprezie tej uczestniczyły tłumy młodzieży i starszych. Po słowackiej stronie pn.-zach. wierzchołka Rysów była tablica pamiątkowa (druga z kolei), poświęcona Leninowi; już jej nie ma. Nazwa Rysy, wbrew temu co się często podaje, nie pochodzi ani od długiej ukośnej "rysy" (właściwie żlebu), biegnącej wzdłuż grzędy, którą prowadzi znakowany szlak od Morskiego Oka, ani też od rysia. Rysami nazywano dawniej wspólnie Niżnie Rysy, Wyżni Żabi Szczyt i Żabiego Mnicha, a później dopiero nazwę tę przeniesiono na obecne Rysy. Nazwa prawdopodobnie pochodzi od pożłobionych (porysowanych) zboczy wymienionych szczytów od strony Czarnego Stawu pod Rysami.”

Wielka Encyklopedia Tatrzańska PWN

 

Panorama jest podzielona na pięć części i obejmuje:

  • Panoramę od Doliny Rybiego Potoku po Ganek (do drugiego wierzchołka Rysów) – poprzez Niżnie Rysy, Młynarz i masyw Lodowego.

Panoramy posiadają punkty interaktywne umożliwiające “przeskakiwanie” na oznaczone szczyty. Są to:

  • Rohatka (uwaga: powrót do panoramy zimowej)
  • Mała Wysoka (powrót do panoramy zimowej)
  • Kozi Wierch (bez bezpoœredniego powrotu do panoram Krywania)
  • Szpiglasowy Wierch (powrót do panoramy zimowej)

W sekcji wallpapers umieściłem już w ostatnim wydaniu obiecany wygaszacz ekranu (Windows) z motywami tatrzańskimi.