Do października wprawdzie jeszcze parę dni, ale bliski wyjazd w Tatry sprawia, że już teraz umieściłem parę nowości na stronach tatrzańskich.

 

Panorama miesiąca  na Tatra Mountaineering Pages w październiku

 

Na przełomie września i października zeszłego roku już prawie tradycyjnie odwiedziłem Tatry kierując się m.in. w chyba jeden z najpiękniejszych zakątków tych gór: Doliny Białej Wody, Staroleśną i Wielicką. Z tej też wędrówki pochodzi:

 

  • Panorama z Rohatki (sedlo Prielom) na obie strony przełęczy.
  • Na przełęcz prowadzi piękny szlak przez Dolinę Białej Wody, ale i przejście z Doliny Staroleśnej (http://tatra.arsdigital.de/panoramas/studena/studena.html) należy do wspaniałych przeżyć, kierując się poprzez Polski Grzebień w Dolinę Wielicką (http://tatra.oczkowicz.de/panoramas/mengusovska/mengusovska.html).

     

    Rohatka (2290, 2288 m); Prielom; Kerbchen; Rovátka. Wąska, głęboko wcięta przełęcz w głównej grani Tatr Wysokich, między Małą Wysoką a Dziką Turnią. Znakowana ścieżka turystyczna prowadząca przez Rohatkę stanowi dogodne połączenie Staroleśnej Doliny zarówno z Doliny Białej Wody jak również (poprzez Polski Grzebień) z Wielicką Doliną. Nazwa słowiańska, niemiecka i węgierska. znaczą to samo: karbik. Nazwa polska Rohatka wynikła z nieporozumienia, a powstała z węgierskiej nazwy Rovátka, jako niby słowiańska forma tej nazwy, czym w rzeczywistości nie jest. Polska nazwa nie ma też nic wspólnego z "rogatką", jak mylnie sądzono w polskim  piśmiennictwie.

Witold Henryk Paryski

 

    Panorama jest podzielona na dwie części i obejmuje widoki na obie strony przełęczy:

  • Otoczenie Doliny Białej Wody (górna jej część: Doliny Świstowa, Kacza i Ciężka)
  • Otoczenie Doliny Staroleśnej

 

Panorama posiada dwa ciekawe punkty interaktywne: połączenie ze szczytem Rysów i z Czerwoną Ławką.

     

Ale Tatra Mountaineering Pages to nie tylko kolekcja panoram tatrzańskich. Nowe wydanie rozszerzyłem o dwie nowe sekcje:

  • Wallpapers to zbór różnych graficznych dodatków – przeważnie tapet - służących do indywidualnego ukształtowania otoczenia na swoim komputerze. Oprócz tapet pojawi się tam ochraniacz do ekranu (screensaver) i panoramy w formacie QuickTime VR.
  • Climbing to stony, które jak sądzę z pewnością zainteresują grono taternickie, mimo że ich publikowanie będzie trwało nieco dłużej od innych stron, gdyż wymaga ono dokładnego przygotowania nie tylko graficznego, ale i przejść wspinaczkowych. Do tej pory zebrałem materiały z dwóch przejść północnej ściany Małego Kieżmarskiego Szczytu.

 

Mam nadzieję, że przyszłe tygodnie pozwolą mi na rozszerzenie palety dalszych materiałów, zarówno panoram jak i ciekawych tras wspinaczkowych, tym razem z polskiej strony Tatr.