Stołeczny Klub Tatrzański

przy Oddziale PTTK MARYMONT
00-075 Warszawa, ul. Senatorska 11

 

Spacerem po Filadelfii i uniwersytetach wschodniego wybrzeża USA

 

 

W marcu 2019 pojechałem służbowo na wschodnie wybrzeże USA. Celem mojej podróży było nawiązanie kontaktów ze środowiskami akademickimi zajmującymi się sztuczną inteligencją i analizą dużych zbiorów danych.  Oprócz załatwiania spraw służbowych, udało mi się pospacerować trochę po centrum Filadelfii i po kampusach paru uniwersytetów w stanie Virginia, Północna Karolina i Georgia. Miło mi, że mogę   podzielić się z Wami wrażeniami z tej podróży.

 

Dzień pierwszy

Filadelfia

 

Gdy wyszedłem z metra, zobaczyłem typowy pejzaż dużego miasta wschodniego wybrzeża USA. Kaniony ulic wśród współczesnych wieżowców i architektura z XVIII i XIX wieku.

 

fil1

 

Ratusz w Filadelfii

 

 

W centrum miasta XIX-wieczny budynek ratusza bez przeszków sąsiaduje z nowoczesną architekturą, co wygląda dość ciekawie. Sami popatrzcie.

 

fil2

 

 

Ale są też pejzaże miejskie jakby żywcem  przeniesione z Hamburga lub Amsterdamu…

 

 

fil3

 

 

Na końcu tej ulicy znajduje się Muzeum Tadeusza Kościuszki, który jest także bohaterem Stanów Zjednoczonych. Brał bardzo aktywny udział w wojnie o niepodległość USA,  zaprzyjaźnił się z Tomaszem Jeffersonem –  jednym z tzw. Ojców Założycieli Stanów Zjednoczonych – który powiedział o nim: „Od jednego człowieka tylko jedno życie wziąć można, a Tyś dal nam najcenniejszą i najczynniejszą część swojego i my teraz zbieramy owoce. Każdy prawy Amerykanin kocha Cię i czci”.

Niestety, w Filadelfii byłem w poniedziałek i muzeum było zamknięte.

 

Dalej zwiedzałem miasto, choć miałem tylko dwie godziny.

 

fil4

 

W zabytkowym centrum Filadelfii, na Placu Waszyngtona znajduje się odpowiednik naszego Grobu Nieznanego Żołnierza. Płonie tu wieczny znicz. Napis na pomniku głosi: „Wolność jest światłem, dla którego wielu mężczyzn zginęło w ciemnościach”.

 

 

 

fil5

 

Za rogiem placu Waszyngtona stoi  słynna Independence Hall. Tu podpisano konstytucję USA rozpoczynającą się od słów „We, the people…” (My, naród…).

 

fil6

 

Na zegarze 11:45 a moje spotkania zaczynają się o 12:00. Jeszcze tylko spojrzenie na dorożkę, Independence Hall i… koniec krótkiego zwiedzania Filadelfii!

 

 

 

 

 

 

Dzień drugi    

Kampus  North Carolina State University (NCSU) w Raleigh, stolicy stanu Północna Karolina (ok. 500 km na południe od Waszyngtonu).

 

ncs1

 

Główny budynek starej części kampusu z 1887 r.

 

 

ncs2

 

 

Każdy szanujący się kampus w USA ma swoją dzwonnicę. Oto Bell Tower kampusu NCSU.

 

 

ncs3

 

Przy uniwersyteckim centrum analizy danych onkologicznych pięknie kwitnąca wiśnia…

 

 

 

Dzień trzeci  

Charlottesville i kampus University of Virginia, Charlottesville (UVa).

 

UVa jest jednym z najstarszych i słynnych uniwersytetów na wschodnim wybrzeżu USA. Założycielem był Tomasz Jefferson, który w pobliskim Monticello miał swoją posiadłość i przez lunetę mógł z łatwością obserwować co się dzieje na kampusie. Centralnym punktem starej części Uniwersytetu jest rotunda, wokół której Jefferson usytuował domy profesorów oraz akademiki dla studentów. Trochę na wzór klasztoru - profesorowie nie mogli mieć rodzin; cały czas spędzali ze studentami.

 

uva1

 

Plan starej części kampusu

 

uva2

 

A tak obecnie wygląda rotunda…

 

 

uva3

 

… i zabudowania kampusu.

 

 

Dzień czwarty  

Augusta w stanie Georgia i nowe centrum badawcze metod sztucznej inteligencji.

 

Augusta to też – jak na USA – stare miasto, położone nad rzeką Savannah. Ma ok. 200 tys. mieszkańców. Słynie z turniejów golfowych – koledzy profesorowie z tutejszego uniwersytetu nie mają zajęć w czasie turniejów i wówczas na tydzień wynajmują swoje rezydencje przyjezdnym – miłośnikom golfa. Za bardzo wysoką cenę! Przed wybudowaniem autostrad i lotnisk Augusta była ulubionym miejscem pobytu nowojorczyków w zimie.  Teraz miejscem zimowych wakacji dla zamożnych seniorów jest Floryda .

 

 

aug1

 

W okresie od października do maja klimat w Auguście bardzo łagodny. Już w marcu  krzewy są obsypane kwiatami, jak widoczne na zdjęciu azalie …

 

 

 

aug3

 

… i rododendrony.

 

aug4

 

Główna ulica Augusty, Broad Street, to typowy pejzaż miejski Południa USA. Kino, stare wieżowce i lokalny bohater, piosenkarz James Brown.

 

aug2

 

Mój fotoreportaż kończą zdjęcia z konferencji poświęconej sztucznej inteligencji i jej zastosowaniom, która odbyła się w nowo utworzonym centrum badawczym w Auguście. Istniejący ośrodek badawczy został znacznie rozbudowany. Sami popatrzcie!

 

aug5

 

 

aug6

 

 

Tekst i zdjęcia – Jacek Leśkow

Redakcja – Ewa Wasiak