Stołeczny Klub Tatrzański

przy Oddziale PTTK MARYMONT
00-075 Warszawa, ul. Senatorska 11


          prelekcja w SKT ....... 21 lutego 2019 r. o godz. 1730

 

„DROGA DO RZYMU SZLAKIEM HISTORYCZNYM”

 

 

Zapraszamy na ilustrowana autorskimi zdjęciami prelekcję " Wędrówka z Canterbury do  Rzymu”  opartą o przeżycia i doświadczenia Wandy Bukały i Małgorzaty Zdybiewskiej z pieszej pielgrzymki  przez Anglię, Francję, Szwajcarię i Włochy historycznym szlakiem noszącym nazwę Via Francigena.

Via Francigena to sieć dróg prowadzących do Rzymu, którą  docierano na Półwysep Apeniński z terenów zamieszkiwanych przez Franków.Via Francigena to jeden z najdłuższych szlaków (1600 - 2000 km), wiodący do grobu Św. Piotra udokumentowany  przez Sigericabiskupa Canterbury. Sigeric w roku 990 udał się w podróż do Rzymu, by z rąk papieża Jana XV, odebrać paliusz a  wracając z Rzymu zapisał nazwy 79 etapów swojej podróży trwającej co najmniej 81 dni.  Potem przez  wieki  jego śladami pielgrzymowało do Rzymu tysiące pątników, ale Via Francigena miała przede wszystkim wielkie znaczenie: gospodarcze, handlowe, militarne i kulturalne.

Począwszy od XIX w. wraz z rozwojem sieci drogowej, a zwłaszcza kolejowej i budową tuneli  pod Alpami, znaczenie szlaku zaczęło się szybko zmniejszać.Obecnie postanowiono odtworzyć trasę i na ścieżkach znów pojawiają się wędrowcy. Upowszechnianiem  szlaku zajmuje się Association Internationale Via Francigena.

Via Francigena  na terenie Anglii prowadzi od Canterbeury przez hrabstwio Kent do Dover. 

We Francji przebiega przez: tereny walk I wojny światowej, tereny byłego zagłębia węglowego., Arras, winnice Szampanii, Laon, Reims,Langres,Besançon.

W Szwajcari przez: Orbe, Lausanne, Vevey, Montreux, Saint Maurice  i  Wielką Przełęcz Św. Bernarda.

                We Włoszech: przez dolinę Aosty, Lombardię do Pavii, a następnie przez Florencja Asyż Spoletom,  Rieti lub krótszą droga przez Pavię, Parmę, Luccę, Sienę, Bolsenę, Viterbo.

 

Początek szlaku na dziedzińcu katedry w Canterbury

 

Anglia hrabstwio Kent

 

Laon – katedra

 


Na polnych drogach  laickiej Francji codziennie spotykamy przydrożne krzyże.

 


Clairvaux sur Aube - departament Aube,
  region Szampania-Ardeny


Widoki z Cytadeli na Besançon

 

 


Trasa do źródeł rzeki la Loue w drodze do Pontarlier.         Wąwóz przed granicą szwajcarską.

 


Riwiera szwajcarska

 


Droga do Wielkiej Przełęczy św. Bernarda

 


Zejście w dolinę Aosty

 


Via Francigena  bardzo często wiedzie drogami rzymskimi

Zapraszamy na prelekcję

Wanda Bukała, Małgorzata Zdybiewska