Stołeczny Klub Tatrzański

przy Oddziale PTTK MARYMONT
00-075 Warszawa, ul. Senatorska 11

 Zapraszamy na prelekcję w SKT ....... 25 kwietnia 2019 r. o godz. 1730

„Pierwsze polskie wejście na Himlung (7126 m) w Himalajach”

 

      Jesienią 2018 r. odbyła się pierwsza polska wyprawa na szczyt Himlung, 7126 m n.p.m., położony w rejonie Manaslu, na północny-zachód od pasma Annapurny, na granicy Nepalu i Tybetu (Chin). Według dostępnych danych nie posiadał on dotąd polskiego wejścia.

      Dojście do bazy pod Himlung, prowadzi przez rzadko odwiedzane, ale przepiękne (!!!) tereny przygraniczne, które dla ruchu turystycznego zostały otwarte dopiero na początku lat 90-siątych. Pomimo że rząd Nepalu ostatnio intensywnie promuje ten region, wciąż jeszcze jest tam pusto i bardzo niewielu turystów tu dociera. Wielkim plusem jest „zielona baza” i woda w niewielkiej odległości oraz, a może przede wszystkim, stabilna choć wietrzna pogoda – geograficznie, teren ten należy już do Tybetu, jest tu sucho, mroźnie i pogodnie.obóz 1Zdjęcie szczytowe AA Himlung 23 10 18

      O wyprawie opowiedzą Agnieszka Adamowska i Piotr Juszczak. Autorami zdjęć są: Hanna Myślińska, Piotr Juszczak, Wojtek Łukasik, Agnieszka Adamowska oraz Chhiten Dorjei Sherpa.