Stołeczny Klub Tatrzański

przy Oddziale PTTK MARYMONT
00-075 Warszawa, ul. Senatorska 11

Zapraszamy na prelekcję w SKT....... 23 stycznia 2020 r.

PORTUGALIA

            Opowiemy o naszej podróży do północnej Portugalii w maju 2019 r., którą rozpoczęliśmy w Porto, drugim co do wielkości mieście Portugalii, nierozerwalnie związanym z rzeką Douro. Od starożytności żyło z handlu, zaopatrywało Krzyżowców udających się do Ziemi Świętej, karawele Henryka Żeglarza, który organizował pierwsze wyprawy odkrywcze. W górnym biegu rzeki znajdują się winnice wpisane na listę UNESCO, z których pochodzi sławne na cały świat wino, dojrzewające i butelkowane właśnie w Porto, skąd rzeką, a następnie drogą morską, od XVII w. trafiało głównie na angielskie stoły. Pokażemy miejsca, które nas zauroczyły.

 

            Następnie przeniesiemy się do Minde, skąd organizowaliśmy wypady do najciekawszych miejsc w tej części kraju. Odwiedzimy wspaniałe, wpisane na listę UNESCO klasztory: Tomar, Batalha i Alcoba?a i opowiemy o ich ciekawej historii.

 

            Popłyniemy kanałami Aveiro – portugalskiej Wenecji. Będziemy podziwiać piękną plażę w Nazaré i fort, z którego obserwuje się ekstremalny surfing na najwyższych w świecie falach.

 

            Wybierzemy się do Parku Krajobrazowego Mira de Aire e Candeeiros, gdzie odwiedzimy jaskinię św. Antoniego i obejrzymy ślady … dinozaurów. Opowiemy o naszych wrażeniach z jeszcze wielu ciekawych miejsc tego regionu: Fatimy, Obidos ze średniowiecznym zamkiem, Coimbry czy Peniche. I - jak zwykle - o smakach kuchni portugalskiej.

 

Zapraszamy na prelekcję

Hanna Fronczyk i Artur Dobrowolski