Stołeczny Klub Tatrzański

przy Oddziale PTTK MARYMONT
00-075 Warszawa, ul. Senatorska 11

 Zapraszamy na prelekcję w SKT ....... 3 listopada 2022 r. o godz 1630

Patagonia – mityczna kraina na końcu świata
/promocja książki/

 

      Patagonia zwana „krainą wiatru”, „dalekim południem”, „przystankiem przed Antarktydą”, „wielkim pustkowiem”, „wielkim nic” czy, jak to niezwykle trafnie napisał kiedyś sam Karol Darwin, „krainą, która rozszerza horyzont wyobraźni”. Sprawdźmy trafność tych i innych określeń ( a wszystkie są trafne) wędrując razem od Przylądka Horn, przez mityczne wyspy Ziemii Ognistej , niesamowite góry (m.in.Torres del Paine, Fitz Roy i Cerro Torre), zagubione fiordy i atlantyckie wybrzeże ado płw. Valdes. Poznajmy niektóre z jej tajemnic. W trakcie spotkania będzie promowana najnowsza książka Wojciecha Lewandowskiego „Patagonia – tam gdzie rodzi się wiatr”.

 

 

 

 

 

 

zapraszam
Wojciech Lewandowski

 

       W trakcie spotkania będzie promowana najnowsza książka Wojciecha Lewandowskiego „Patagonia – tam gdzie rodzi się wiatr”.

      O autorze:

       Wojciech Lewandowski, dr geografii (geoekolog), wykładowca na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Alpinista i podróżnik (ponad 60 krajów), uczestnik wielu ekspedycji alpinistycznych i naukowych w góry świata. m.in. Spitsbergen, Alpy, Kaukaz, Hindukusz, Himalaje, Karakorum, Ałtaj, Ural, Atlas, Andy, Kordyliery, Pamir, Góry Alaski i sporą liczbę gór i „pagórów” europejskich.
Wszedł m.in. na 20 sześciotysięczników w Andach, Hindukuszu i Himalajach i siedmiotysięczny Mustagh Ata w Pamirze. Ostatnimi laty najbardziej związany jest z Ameryką Południową, gdzie z własnej i nieprzymuszonej woli przemierzył już wszystkie kraje andyjskie i wiele państw Ameryki Środkowej. Wraca jednak zawsze w ukochane Tatry, od których wszystko się zaczęło. Autor i współautor licznych książek i artykułów o tematyce geograficznej, alpinistycznej i ekologicznej, autor programów radiowych, telewizyjnych, współpracownik wielu czasopism górskich i geograficznych.
Pomysłodawca projektu „Wyżej niż kondory 70 lat później …” (który zwyciężył w konkursie Travelery 2006 magazynu National Geographic Polska w kategorii „Bilet na przyszłość”), „Polskie Andy” (wyprawa w Andy nominowana w konkursie Travelery NG 2011 w kategorii wyprawa roku), współpomysłodawca akcji „Korona Gór Polski” i pomysłodawca akcji „Łacińska Korona”.