Stołeczny Klub Tatrzański

przy Oddziale PTTK Marymont
00-075 Warszawa, ul. Senatorska 11

Witajcie Miłośnicy Tatr!

Zachęcony powodzeniem mapy Tatr (nawet poza granicami Polski) postanowiłem ułatwić Wam życie w naszej polskiej zapchanej sieci WWW i podzieliłem całą mapę (ok. 6.6 MB) na cztery części po ok.1.7 -2 MB, co powinno znacznie Wam ułatwić ściąganie mapy na ekran swojego komputera:

Legenda mapy znajduje się głównie w części "Tatry Wysokie". Dla cierpliwych ciągle jest dostępna pełna mapa Tatr (6.6 MB). Dla najbardziej niecierpliwych, którym nieznośnie dłuży się czas ściągania mapy z sieci WWW jest rada - zmobilizujcie mnie do opracowania dalszych podziałów mapy na (rozsądnie) mniejsze kawałki.

Oryginał tej mapy znajduje się na stronach WWW Tatrzańskiego Parku Narodowego, któremu należy się wdzięczność zapalonych turystów za udostępnienie tej mapy w sieci WWW. Specjalne podziękowania za umieszczenie tej i wielu innych ciekawych stron WWW o Tatrach i nie tylko należą się znakomitemu WEB-Mistrzowi tychże stron - Zbyszkowi Ładyginowi.


Hobbystom komputerowym przypominam, że ściągnięte kawałki mapy znajdują się na Waszym komputerze w directory (jak to się nazywa ładnie po polsku???) "Temporary Internet Files" (automatycznie czyszczonej!) jako zbiory: 1-1[1].png, 1-2[1].png, ..., 12-14[1].png (168 zbiorów to całość mapy, poszczególne części mapy będą zawierać oczywiście mniej zbiorów, po ok. 50)

Zbiory te można przenieść do innej "directory", a jak będziecie chcieli je obejrzeć, to tutaj znajduje się prosty skrypt w języku Java.

Podany w tym zbiorze przykład pozwala na oglądanie całej mapy. Należy go zapisać jako np. "mapa.html", a następnie po prostu kliknąć myszą na zbiorze lub porządnie wywołać go w okienku Waszej przeglądarki, podając pełną ścieżkę do zbioru, np.: /user/moje_zbiory/moje_Tatry/mapa.html

W wypadku trudności piszcie do mnie!

Życzę powodzenia i do zobaczenia w Tatrach!

Sławek Kaczarowski

P.S. Czas nie stoi w miejscu i oczywiście pojawiły się już inne strony WWW z informacjami o mapach gór, a czasami nawet z ogólnie dostępnymi mapami gór. Wydaje nam się, że godne polecenia są strony Wydawnictwa Kartograficznego Polkart, gdzie można znaleźć wiele informacji o mapach górskich (często wraz z miniaturami map), a w szczególności o mapach Tatr z wieloma bardzo użytecznymi informacjami. Znajdziecie tam również w pełni dostępną mapę Tatrzańskiego Parku Narodowego (5.8 MB), jak też informacje o książce "Atlas Tatr" wspomnianego wcześniej wydawnictwa. Sporo wiadomości nie tylko o tatrzańskich mapach i nie tylko o tatrzańskich szlakach, ale też prawie o wszystkim, co tylko może mieć związek z Tatrami, znajdziecie na stronach WWW "Tatromaniaka".

Jesteś Fanem naszej Mapy!