Stołeczny Klub Tatrzański

przy Oddziale PTTK Marymont
Warszawa, ul. Senatorska 11

Biuletyn PZA 2/2010

Działalność wspinaczkowa członków Sekcji Alpinizmu SKT w 2007 roku

Działalność wspinaczkowa członków Sekcji Alpinizmu SKT w 2006 roku

O Sekcji Alpinizmu

Sekcja Alpinizmu Stołecznego Klubu Tatrzańskiego powstała na początku lat 70. ubiegłego stulecia, należy do Polskiego Związku Alpinizmu i skupia członków SKT zainteresowanych różnymi formami alpinizmu i narciarstwa wysokogórskiego. Do sekcji może należeć każdy, kto opłaci składkę roczną. Legitymacja sekcji ułatwia wspinanie się w Tatrach, także w Tatrach Słowackich, ponadto uprawnia niekiedy do zniżki w schroniskach zagranicą i innych przywilejów. Obecnie sekcja liczy ok. 40 członków. 6 kwietnia 2006 r. Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Sekcji Alpinizmu SKT powołało nowy zarząd. Kierownikiem sekcji jest Janusz Krukowski, członkami zarządu - Sławek Bogusławski i Andrzej Piątek. Kontakt z zarządem sekcji: czwartkowe zebrania SKT w lokalu PTTK przy ul. Senatorskiej 11.

Członkowie sekcji uprawiają taternictwo lub turystykę wysokogórską w różnych regionach Polski, oczywiście przede wszystkim w Tatrach. Latem często bywają w skałkach jurajskich k. Olsztyna i Podlesic. Ponadto są obecni w rozmaitych górach i skałach na rozległym obszarze od Ameryki Południowej po Kaukaz i Iran. Szczególnie chętnie odwiedzamy regiony wspinaczkowe w Europie Południowej, od chorwackiej Paklenicy po Katalonię i Teneryfę, a także góry wyższe, jak Alpy czy Dolomity. Niektórzy z nas eksplorują egzotyczne góry Grecji i Turcji. Kilka osób uprawia narciarstwo wysokogórskie, ponadto warto wspomnieć o tych, co lubią marsze długodystansowe lub biegają na nartach.

Podobnie jak w innych klubach górskich, treningi ściankowe stały się podstawową formą wspólnego życia sekcji. Treningi odbywają się w Centrum Wspinaczkowym OnSight, ul. Obozowa 60, w soboty w godz. 10-13. Część uczestników ćwiczy ponadto w innych dniach, również na innych ściankach. Łatwo dostrzec, że wspólne zajęcia silnie integrują grupę i są pod tym względem porównywalne ze spotkaniami w chacie w Puszczy Kampinoskiej, zachęcamy zatem do udziału w nich wszystkich członków sekcji.

Za pośrednictwem sekcji członkowie Österreichischer Alpenverein mogą opłacić składkę roczną gwarantującą najkorzystniejsze ubezpieczenie od wypadków górskich, warunkiem jest przynależność do wiedeńskiej sekcji OeAV o nazwie Österreichischer Gebirgsverein.