Stołeczny Klub Tatrzański

przy Oddziale PTTK Marymont
00-075 Warszawa, ul. Senatorska 11

KRONIKA SKT: KOMUNIKATY z 2017 r.
08.I.2018 r.

Prelekcje w SKT...

      11 stycznia prelekcją Hanny FRONCZYK i Artura DOBROWOLSKIEGO pt.

SYCYLIA

rozpoczynamy zimowy sezon prelekcji w Stołecznym Klubie Tatrzańskim.


Prelekcje odbywają się w czwartki, w czasie spotkań klubowych - od godziny 1730, w sali konferencyjnej (I piętro) Zarządu Głównego PTTK, ul. Senatorska 11.

program prelekcji  25.XI.2017 r.

ZAPROSZENIE

     Stołeczny Klub Tatrzański zaprasza na kolejne spotkanie ze znanym podróżnikiem Ryszardem Czajkowskim pt.

SPOSÓB NA AFRYKĘ


     Afryka zaskakuje nie tylko swą wielkością, ale i różnorodnością. Filmową wędrówkę chcę ograniczyć do małego jej fragmentu , do obszaru niewiele większego niż granice obecnego państwa Mali, do Afryki Zachodniej. Nie dalej niż odległość z Warszawy do Paryża, a różnice w architekturze, kulturze, pochodzeniu ludzi, są ogromne. Pomimo wpływów cywilizacji europejskiej i unifikacji, Afryka zachowuje swoje własne oblicze. Zachowuje swą odrębną kulturę, związaną z innym sposobem myślenia, innymi życiowymi motywacjami. Spotkałem zjawiska, których już się nie spodziewałem. Chcę pokazać, jak mieszkańcy tego zakątka świata realizują swój "sposób na Afrykę", na życie w Afryce.

Ryszard Czajkowski

 

Na spotkanie zapraszamy w czwartek, 14 grudnia w sali ZG PTTK przy ul. Senatorskiej 11, godz. 17.30
18.XI.2017 r.

zaproszenie

11.XI.2017 r.

informacja


     Z przyjemnością informujemy, że nasz kolega klubowy, Tadeusz Guranowski zdobył drugie miejsce na Festiwalu Śpiewających Seniorów na Żoliborzu.

Tadeusz zaśpiewał piosenkę Michała „ORTOPEDYCZNA” z repertuaru Starej Roboty.

 

 

 

SKT poleca...

kolejny koncert STAREJ ROBOTY, który tym razem odbędzie się w Domu Kultury Śródmieście

  
31.X.2017 r.

Zaproszenie ...

Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa wraz z Centralną Biblioteką PTTK w Warszawie
zapraszają na spotkanie
z

17.X.2017 r.

ZAPROSZENIE...

Spacer i ognisko z okazji 6-lecia Oddziału PTTK „Marymont”

     Z okazji 6-lecia Oddziału, Zarząd Oddziału PTTK "Marymont" serdecznie zaprasza w dniu 4 listopada b.r. na spacer po Puszczy Kampinoskiej zakończony ogniskiem, które odbędzie się na polanie w Lipkowie. Miejsce na ognisko jest zarezerwowane między godziną 14.00 a 17.00.


     Przewidziane są dwie trasy dojścia na miejsce. Trasa pierwsza : z Mariewa, (ok. 7 km.), trasa druga : z Truskawia (ok. 3 km.).


     Grupa udająca się z Mariewa, spotyka się na pętli Osiedle Górczewska o godz. 11:00 na postoju autobusu linii 729 (odjazd autobusu w kierunku Mariewa o godz. 11:20).


     Grupa udająca się z Truskawia spotyka się na pętli Metro Młociny o godz. 11.40 na postoju autobusu linii 708 (odjazd autobusu w kierunku Truskawia o godz. 11.58)


     Wpisowe wynosi 5 zł. W ramach składki organizatorzy zakupią m.in. kiełbasę na ognisko oraz opał.


     Osoby zainteresowane udziałem w obchodach 6-lecia Oddziału proszone są o zgłoszenie do zarządu SKT.06.X.2017 r.

Informacje o ostatnich w br. przedsięwzięciach Komisji Turystyki Górskiej ZG PTTK ...
25.IX.2017 r.

Prelekcje w SKT...

      12 października prelekcją Andrzeja PIĄTKA pt.

BOLIWIA. SAJAMA GÓRA DLA MIŁOŚNIKÓW PIĘKNYCH KRAJOBRAZÓW

rozpoczynamy jesienny sezon prelekcji w Stołecznym Klubie Tatrzańskim.


Prelekcje odbywają się w czwartki, w czasie spotkań klubowych - od godziny 1730, w sali konferencyjnej (I piętro) Zarządu Głównego PTTK, ul. Senatorska 11.

program prelekcji  25.IX.2017 r.

SKT poleca...


Zaproszenie

     Wszystkich członków Stołecznego Klubu Tatrzańskiego serdecznie zapraszam do księgarni "Moda na Czytanie" u Braci Jabłkowskich na ul.Brackiej 25 w Warszawie.


     W czwartek 5 października o g.19.00 odbędzie się tam moje spotkanie autorskie, organizowane z okazji wydania przez wydawnictwo "Czarne" mojej książki "Świsty i pomruki. Sceny tatrzańskie".


     To ważna dla mnie książka. Te góry nauczyły mnie miłości i szacunku dla przyrody. Wzrastałem w ich cieniu. Jakiś czas temu, mniej więcej pięćdziesiąt lat temu to było, jako członek Stołecznego Klubu Tatrzańskiego, uczestnicząc w obozach organizowanych głównie przez Zbigniewa Lesnobrodzkiego. Każdorazowy wyjazd ku Tatrom był dla mnie nie tylko zwykłym wyjazdem na wakacje. Jechało się tam ku naturze, ku przyrodzie, także po to, by oddychać polską tradycją, kulturą, sztuką, które obecne są tam niemal nigdzie indziej w Polsce.


     Z serdecznościami


     Lechosław Herz20.VIII.2017r.Z wielkim smutkiem informujemy, że w dniu 14 sierpnia 2017r. po długiej chorobie, w wieku 80 lat zmarł nasz Kolega

Ś.P.
ANDRZEJ BYTNAR

dr hab. inż. prof. w Instytucie Energetyki, żeglarz, narciarz, uprawiał turystykę górską,

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 29 sierpnia br. o godz.12.00 w kościele pw. Błogosławionego Władysława z Gielniowa ul. Przy Bażantarni 3.
Po nabożeństwie nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego na cmentarz Służewski Stary ul. Fosa 17 (przy kościele pw. Św. Katarzyny).

Serdeczne wyrazy współczucia składamy żonie Annie i Rodzinie.

Koleżanki i Koledzy ze Stołecznego Klubu Tatrzańskiego
19.VII.2017 r.

Informacja dla członków i sympatyków SKT ...


30.vI.2017 r.

Informacja dla członków i sympatyków SKT ...

30.VI.2017 r.

Informacja...

Stara Robota znowu bierze trzy nagrody za jeden występ


     Autorem tej autoreklamy jestem ja, czyli Michał Szurek. Ostatecznie wiem najlepiej, co się działo. W poprzednim, tj. 2016 roku, wzięliśmy udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Seniorów we Włocławku. Otrzymaliśmy tam drugą nagrodę, a Tadeusz Guranowski i ja – wyróżnienia za interpretację / teksty. W tym roku wystartowaliśmy w Juwenaliach III wieku w Warszawie. Według określenia organizatorów, liczba uczestników była gigantyczna. Na gali zakończeniowej w kinie Palladium tłok był bodaj taki, jak w „rzeźni” – nocnym pociągu osobowym do Zakopanego.


     Wystąpiliśmy w bardzo okrojonym składzie: wyłącznie Tadeusz i ja (+ Irena Kozłowska na jedną piosenkę). Dlatego na początku określiliśmy się jako „Kabaret Starszych Panów”, oczywiście gęsto tłumacząc się i wyjaśniając, że sama myśl, że możemy się porównywać z …, jest lekko bezczelna, ale mimo to postanowiliśmy wystawić … się na krytykę. Tadeusz śpiewał nasze starorobociańskie standardy, ja w roli Basi miałem na pieczy słowo wiążące. Dostaliśmy na gorąco entuzjastyczne komentarze jurorów – bo choć jeden z nich powiedział „stara partaninka”, to z kontekstu było jasne, że rozumie to drugie słowo jako odmianę „Panteon”.


     Do rzeczy i poważniej. Dostaliśmy drugą nagrodę (na 13 zespołów). Problem z nami, z oceną naszych występów, polega wyraźnie na tym, że nie mieścimy się jurorom w żadnych ramkach – przyzwyczajeni są do piosenek biesiadnych, ewentualnie ludowych (niekiedy te kategorie się pokrywają) skeczów na temat „emerytura za mała”, dowcipów o policjantach, księżach i politykach i wulgaryzmów jako bon motów. U nas tego nie ma, ale … może nie będę wyliczał naszych niedoróbek, które widzę. Może tylko jedna obserwacja: byliśmy naprawdę dwuosobowym kabaretem (z dodatkiem jak wyżej), niezbyt „ruchawym” na scenie.


     Dostaliśmy zatem bezpieczną drugą nagrodę. Dwie pozostałe nagrody, wymienione w tytule sprawozdania to tym razem dla mnie. Pierwsza nagroda za twórczość poetycką i tylko wyróżnienie za prozę.


     Na koniec rzecz bardzo, bardzo istotna. Można powiedzieć, że tegoroczne nagrody należą tylko Tadeuszowi i mnie. Wszak Tadek śpiewał, wszak teksty pisałem ja (aha, na występie robiłem jeszcze stosowne miny). Tak, ale to wszystko wyrosło nam z działalności całego zespołu, z atmosfery naszych środowo-piątkowych spotkań. Pomysły na piosenki wysuwali chyba wszyscy, prawie każdy proponował drobne zmiany, poprawki i udoskonalenia. Kochani: czujcie się współnagrodzeni.


     W tym roku w zespole byli (alfabetycznie według imion): Alina Wrońska, Barbara Kaczarowska, Ewa Chałasińska, Irena Kozłowska, Katarzyna Kozłowska, Krystyna Dolebska, Krystyna Krasińska, Maciej Kostrzembski, Maria Grochowalska, Michał Szurek, Tadeusz Guranowski, Włodzimierz Tymowski, Wojciech Wojtyński.13.vI.2017 r.

SKT poleca ...

12.vI.2017 r.

SKT poleca ...


      Przypominamy, że pierwszą wystawę grafik Jana Szarana z cyklu „MOJE BAZGROŁY - kościółki i cerkwie Beskidów” zorganizował Stołeczny Klub Tatrzański w 2015 r.

  


 

10.VI.2017 r.

Zakończenie wiosennego sezonu prelekcji w SKT...

8 czerwca, prelekcją zatytuowaną „Maroko”,
którą przedstawiła Bożena OSTROWSKA, zakończyliśmny sezon czwartkowych spotkań w SKT. Na następne serdecznie zapraszamy jesienią.

05.VI.2017 r.

Na stronie SKT...

W dziale "Do obejrzenia" zamieściliśmy kilka zdjęć i piosenkę tytułową z koncertów STAREJ ROBOTY, które odbyły się 27 kwietnia 2017 r. w sali ZG PTTK przy ul. Senatorskiej 11 i 23 maja w sali Śródmiejskiego Domu Kultury przy ul. Smolnej 9

zapraszamy do obejrzenia   05.VI.2017 r.

Informacja dla członków i sympatyków SKT...

  
23.V.2017 r.

Informacja...

Planowana na najbliższy czwartek (25 maja) prelekcja Łukasza Rynkowskiego pt. „WIELE o MUZYCE” została odwołana z ważnych powodów przez prelegenta.15.V.2017 r.

Informacja dla członków i sympatyków SKT...

  
09.05.2017

SKT poleca...

kolejny koncert STAREJ ROBOTY, który tym razem odbędzie się w Domu Kultury Śródmieście

  
04.V.2017 r.

Na stronie SKT...

W dziale "Do obejrzenia" znalazła się relacja i kilkanaście zdjęć z obchodów 64 Rocznicy Powstania Stołecznego Klubu Tatrzańskiego, które odbyły się 23 kwietnia 2017 w chacie w Ławach

zapraszamy do obejrzenia    

Informacja dla członków i sympatyków SKT...

  
07.IV.2017 r.

SKT poleca....

od autora kompozycji:

..... jestem kompozytorem i tatrołazem, gdy byłem w 2014 roku na wyprawie w Tatrach, na niemalże moich oczach spadła w przepaść nieznana mi dziewczyna. Po powrocie do domu, nie mogąc się otrząsnąć z wrażeń - napisałem kompozycję pt. Tatrofonia.

Piotr Wróbel - kompozytor, puzonista


    Tatrofonia na YOUTUBE

  
05.IV.2017 r.

Informacja dla członków i sympatyków SKT...

  
17.III.2017 r.

Informacja dla członków SKT

Informujemy, że znaczki PTTK do przedłużenia legitymacji PTTK na rok 2017 już są dostępne.
Zgodnie z uchwałą nr 2 Walnego Zebrania Członków SKT z dnia 27.XI.2014 r. składka klubowa wynosi odpowiednio 40 i 20 zł (normalna i ulgowa).


Przypominamy, że warunkiem zachowania ciągłości ubezpieczenia w AXA TUiR S.A. - od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków jest terminowe opłacenie składki PTTK, to jest do 31 marca 2017 r.

W ramach umowy ubezpieczenia AXA Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji S.A. obejmuje ochroną ubezpieczeniową wszystkich członków PTTK z opłaconą składką członkowską bez względu na WIEK.


      Umowa ubezpieczenia nr 5834 - 02.694.413 Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków oraz kosztów leczenia poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej zawarta została w Warszawie w dniu 08.03.2016


Przedmiot i zakres ubezpieczenia


- 1. Przedmiotem ubezpieczenia w niniejszej umowie ubezpieczenia są następstwa nieszczęśliwego wypadku polegające na obrażeniach ciała Ubezpieczonego, skutkujące uszczerbkiem na zdrowiu lub śmiercią Ubezpieczonego. Dodatkowo przedmiotem ubezpieczenia jest wystąpienie zawału serca lub udaru mózgu u Ubezpieczonego


- 2. W zakresie ubezpieczenia NNW - Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje następstwa nieszczęśliwych wypadków zaistniałych 24h/dobę na terytorium całego świata w szczególności w życiu prywatnym oraz:

     a. podczas uczestnictwa w imprezach PTTK w okresie objętym ochroną ubezpieczeniową, za które uznaje się wszystkie imprezy organizowane lub współorganizowane przez struktury organizacyjne PTTK, których wykaz jest dostępny na każde żądanie AXA. Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje również wszystkie imprezy PTTK związane z rekreacyjnym uprawianiem sportów wodnych i konnych.

     b. podczas pobytu w obiektach PTTK będących w użytkowaniu lub własnością PTTK w związku z realizacją zadań statutowych lub z tytułu korzystania z noclegu albo atrakcji turystycznych,

     c. podczas zdobywania odznak turystycznych PTTK,

     d. podczas indywidualnego (organizowanego samodzielnie oraz poza strukturami PTTK) uprawiania turystyki.


- 3. Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje świadczenia z tytułu:

     a. śmierci Ubezpieczonego w następstwie nieszczęśliwego wypadku,

     b. trwałego uszczerbku na zdrowiu Ubezpieczonego w następstwie nieszczęśliwego wypadku,

     c. wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu u Ubezpieczonego,

     d. zwrotu kosztów nabycia protez i środków pomocniczych dla Ubezpieczonego w następstwie nieszczęśliwego wypadku,

     e. zwrotu kosztów operacji kosmetycznych Ubezpieczonego w następstwie nieszczęśliwego wypadku,

     f. zwrotu kosztów ratownictwa Ubezpieczonego.

Zapraszamy na stronę internetową, dostępną pod adresem:http://www.pttk.pl/zycie/ubezpieczenia/ na której można dowiedzieć się więcej o ubezpieczeniach w PTTK.   16.III.2017 r.

Informacja dla członków i sympatyków SKT...

Tegoroczny, XXXVII Ogólnopolski Zlot Klubów Górskich

odbędzie się w Mokrzeszowie w dniach 18 - 21 maja 2017 r.

Organizatorem zlotu jest Wałbrzyski Klub Przodowników Turystyki Górskiej

Osoby zainteresowane udziałem w zlocie proszone są o zgłaszanie się do zarządu SKT

informacje o zlocie zawarte są w załącznikach(PDF):


    regulamin zlotu

    karta zgłoszenia

  
15.II.2017 r.

Informacja dla członków i sympatyków SKT...

KOLEŻANKI I KOLEDZY

Z przyjemnościa donosimy, że w tym roku kontynujemy cykl klubowych wyjazdów z SKT

Tym razem chcieliśmy zaproponować wyjazd do Piwnicznej i wycieczki po niezwykle urokliwym Beskidzie Sądeckim.

Proponowany termin 25 czerwiec - 1 lipiec 2017 r.

Sprawami organizacyjnymi wyjazdu i przyjmowaniem zgłoszeń zajmować się będzie kol. Maria Walnik.

(maria.walnik@wp.pl)


zgłoszenia osób , które zechcą wziąć udział w wycieczce przyjmujemy do 10 kwietnia.

Program wycieczki do pobrania (PDF)   


  
13.II.2017 r.

 

      Z przyjemnością informujemy, że nasz kolega klubowy, Tadeusz Guranowski zdobył wyróżnienie w VI Międzynarodowym Otwartym Konkursie Pieśni i Poezji Włodzimierza Wysockiego „Tropami Wysockiego - pieśni narowiste” zorganizowanym przez Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie 29 stycznia 2017 r.konkursowy występ Tadeusza

 

Zapraszamy na stronę internetową, dostępną pod adresem: https://www.facebook.com/pg/MFPiPWW/photos/?tab=album&album_id=751250788363235 na której można dowiedzieć się więcej o konkursie   7.II.2017r.Z wielkim smutkiem informujemy, że w dniu 5 lutego 2017r. po długiej chorobie, w wieku 73 lat zmarła nasza Droga Koleżanka

Ś.P.
ELŻBIETA KRÓL z d. NIEDZIÓŁKA
„Puchatek”

doktor nauk o Ziemi w zakresie geofizyki, Członek Honorowy SKT, przez kilka kadencji Członek Kapituły Odznaczeń SKT, wspaniała turystka, zapalona podróżniczka, Człowiek wielu pasji i talentów. Kochała życie, ludzi i świat.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w piątek 10 lutego o godzinie 14.00 w cerkwi p.w. św. Jana Klimaka przy ul. Wolskiej 138/140. Po nabożeństwie nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego w kwaterze katolickiej na cmentarzu miejscowym.

Serdeczne wyrazy współczucia składamy mężowi Włodkowi, córce Basi, Rodzinie i Przyjaciołom

Koleżanki i Koledzy ze Stołecznego Klubu Tatrzańskiego


Msza św. w intencji Elżbiety zostanie odprawiona w środę 15 lutego br. o godzinie 17.30 w kościele p.w. św. Marcina przy ul. Piwnej 9/11.

12.I.2017 r.

Na stronie SKT...

W dziale "Do obejrzenia" znalazła się relacja i kilkanaście zdjęć Ewy Wasiak i Leszka Śliwy z klubowego wyjazdu sylwestrowego na Chochołowską

zapraszamy do obejrzenia   01.I.2017 r.

SKT zaprasza...

Na występ

Swobodnego Towarzystwa Śpiewaczego SKT

STARA ROBOTA

który odbędzie się w niedzielę 8 stycznia o godz 17-tej

w kawiarni  KALINOWE SERCE

przy ul. Krasińskiego 25 (wejście od ul. Kochowskiego)


01.I.2017 r.

SKT poleca ...

spotkanie autorskie naszych Przyjaciół z Odziału PTTK OCHOTA 

5.XII.2016 r.

Informacja dla członków klubu

Odbyło się pierwsze posiedzenie Zarządu SKT, wybranego podczas Walnego Zgromadzenia Członków 24 listopada, 2016 roku.


     Skład Zarządu po ukonstytuowaniu:

Andrzej Piątek - prezes
Elżbieta Jaworska - wiceprezes
Ewa Chałasińska - sekretarz
Elżbieta Fijałkowska - skarbnik
Maria Berger - członek
Wojciech Wojtyński - członek

Kronika:
Komunikaty bieżące z 2016 r.
Komunikaty bieżące z 2015 r.
Komunikaty bieżące z 2014 r.
Komunikaty bieżące z 2013 r.
Komunikaty bieżące z 2012 r.
Komunikaty bieżące z 2011 r.
Komunikaty bieżące z 2010 r.
Komunikaty bieżące z 2009 r.
Komunikaty bieżące z 2008 r.
Komunikaty bieżące z 2007 r.
Komunikaty bieżące z 2006 r.
Komunikaty bieżące z 2005 r.
Komunikaty bieżące z 2004 r.
Komunikaty bieżące z 2003 r.
Komunikaty bieżące z 2002 r.