Stołeczny Klub Tatrzański

przy Oddziale PTTK Marymont
00-075 Warszawa, ul. Senatorska 11

KOMUNIKATY BIEŻĄCE
27 XI 2023 r.

INFORMACJA

Z przyjemnością informujemy, że książka "PUNKTY NA MAPIE" pod redakcją Michała Szurka, otrzymała wyróżnienie w Oglnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej 2023.

 


            Link do informacji o przeglądzie na stronie: https://www.facebook.com/Przeglad.Ksiazki?locale=pl_PL       

26 XI 2023 r.

INFORMACJA

30 listopada o 14:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej, godz 14:00 odbędzie się spotkanie poświęcone pamięci naszej Koleżanki klubowej, Eli Wojnowskiej.

 

13 XI 2023 r.Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 5 listopada 2023 roku po długiej i ciężkiej chorobie w wieku 65 lat zmarła nasza dawna Koleżanka

Ś.P.
DOROTA JANKOWSKA

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w środę dnia 15 listopada 2023 roku o godzinie 9.20 w kościele pw.św.Wincentego a Paulo na Bródnie (kościół drewniany). Pochowana zostanie na cmentarzu miejscowym.

Serdeczne wyrazy współczucia składamy Synowi, Rodzinie i Najbliższym

Koleżanki i Koledzy ze Stołecznego Klubu Tatrzańskiego


6 XI 2023 r.

Zaproszenie...

      Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy fotograficznej w SKT

ŚWIATŁO W GÓRACH

9 listopada jest ostatnim dniem ekspozycji


.
23 X 2023 r.

Na stronie SKT...

       Na naszej stronie klubowej w zakładce ”Do Poczytania”, w sekcji ”Tym, co odeszli” zamieściliśmy „Pożegnanie śp. Jurka Walkowiaka” autorstwa Agnieszki Siweckiej i „ Wspomnienie o Jurku” Ewy Taracha.

                


.
20 X 2023 r.

ZAPRASZAMY NA WERNISAŻ w SKT...
 


        oraz promocję książki " W GÓRACH INDIACH I IRANIE"
 

16 X 2023 r.

Prelekcje w SKT...

      19 października 2023, prelekcją Grażyny TRAUTSOLT pt.

KAZACHSTAN

planujemy rozpoczęcie jesiennego sezonu prelekcji w Stołecznym Klubie Tatrzańskim.Wyjątkowo, 19 października pelekcja odbędzie się w sali Biblioteki Centralnej PTTK (parter) w gmachu Zarządu Głównego PTTK, przy ul. Senatorskiej 11.

Pozostałe prelekcje odbywają się w czwartki, w czasie spotkań klubowych - od godziny 1700, w sali konferencyjnej (I piętro) Zarządu Głównego PTTK, przy ul. Senatorskiej 11.

program prelekcji  14 X 2023 r.Z wielkim smutkiem informujemy, że w dniu 30 września 2023 roku, w wieku 71 lat, po bardzo długiej chorobie zmarł nasz Kolega

Ś.P.
JERZY WALKOWIAK

Członek Honorowy SKT

Przodownik Turystyki Górskiej, b. Przewodniczący TRW GOT przy SKT, przez wiele lat organizował i uczestniczył w wyjazdach narciarskich w Alpy francuskie i Dolomity.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w dniu 6 października br. o godz.10.00 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w St. Babicach. Pochowany został na miejscowym cmentarzu parafialnym (aleja F).

Serdeczne wyrazy współczucia składamy Żonie, Rodzinie i Najbliższym.

Koleżanki i Koledzy ze Stołecznego Klubu Tatrzańskiego


6 IX 2023 r.

INFORMACJA...
 5 VIII 2023 r.

Na stronie SKT...

       Na naszej stronie klubowej w zakładce ”Do Poczytania”, w sekcji ”Tym, co odeszli” zamieściliśmy Wspomnienie o naszym Koledze ś.p. Jacku Jancu - od jego partnera górskiego - Marcina Przecha

  Pamięci Jacka Janca, 1965-2020       


.
4 VIII 2023 r.

Zaproszenie

GÓRY IZERSKIE 2023


      Anna Żbikowska zaprasza na obóz wędrowno-bazowy (tylko 1,5 dnia z plecakiem) od Świeradowa-Zdroju do Szklarskiej Poręby.

Zwiedzamy:
Zamek Czocha i skansen Izerka (Czechy), wchodzimy na wieże widokowe w Świeradowie, na Czerniawskiej Kopie, Smreku (Czechy) i Wysokim Kamieniu.
Poznajemy trzy Grzbiety: Kamienicki, Wysoki i Pośredni (Czechy).
Czas pozwoli na spacery po Świeradowie-Zdroju, Czerniawie- Zdroju i izerskiej części Szklarskiej Poręby. Przejedziemy się też w Górach Izerskich pociągiem od Jakuszyc do Szklarskiej Poręby Dolnej.

Termin:
od czwartku rano 28 września 2023r. do piątku wieczorem 06 października 2023r. (9 dni).

Zapisy:
wraz z wpłatą za 8 noclegów 700 złotych przyjmuję do 29 sierpnia 2023r.
            - w każdy czwartek od 17-tej do 18-tej w lokalu SKT
            - przelewem na moje konto (numer podam każdemu uczestnikowi)

Mój telefon 503 079 463             Anna Żbikowska

03 VIII 2023 r.

KOMUNIKAT TRW GOT

      W związku z zakończeniem remontu w budynku ZG PTTK przy ul. Senatorskiej 11 TRW GOT przy Stołecznym Klubie Tatrzańskim wznawia dyżury w każdy czwartek od 1700 do 1800.


Anna Żbikowska
przewodnicząca TRW GOT przy SKT


19 VI 2023 r.

Na stronie SKT...

       Na naszej stronie klubowej w zakładce ”70 lat SKT”, zamieściliśmy sprawozdanie z obchodów 70 rocznicy powstania Stołecznego Klubu Tatrzańskiego

  

70 lat.      


.
17 VI 2023 r.

KOMUNIKAT TRW GOT

      Z powodu wciąż trwającego remontu w budynku ZG PTTK dyżury TRW GOT przy Stołecznym Klubie Tatrzańskim są niemożliwe. Najnowszy termin zakończenia remontu to 1 lipca 2023 r. O dalszym ciągu powiadomię.


Anna Żbikowska
przewodnicząca TRW GOT przy SKT


21 V 2023 r.

INFORMACJA ...

       Na Ścianie Pamięci na Wiktorówkach pojawiła się już tablica upamiętniająca naszego kolegę klubowego Maćka Popkę.Pierwszego kierownika Sekcji Alpinizmu przy Oddziale Warszawskim PTTK zarejestrowanej w momencie powstania Polskiego Związku Alpinizmu w roku 1974 pod numerem pierwszym. Maciek, jak wiemy, był jednym z czołowych wspinaczy lat piędziesiątych i sześćdziesiątych. Jego nazwisko zawsze będzie kojarzone z pierwszą drogą prowadzącą od podstawy ściany do Kotła Kazalnicy ("Długosz-Popko" 1958). I z tego, że podjął się zredagowania pierwszego w Polsce nowoczesnego podręcznika alpinizmu, zwanego później "Alpinizmem Popki". Książka ta była podstawową lekturą pokolenia polskich wspinaczy, które odniosło tak wielkie sukcesy w górach najwyższych. Z wielu organizacji i klubów w których Maciek działał najdłużej związany był właśnie z nami. Dlatego powstał pomysł upamiętnienia Maćka tablicą na Ścianie Pamięci na Wiktorówkach.

Uroczyste odsłonięcie tablicy nastąpi przy okazji dorocznego spotkania seniorów w Morskim Oku 27 maja okolo godz. 12.30 po mszy (godz. 12.00).

15 V 2023 r.Z wielkim smutkiem informujemy, że 4 maja 2023 roku po wieloletnich zmaganiach zdrowotnych po upadku ze ścianki wspinaczkowej, w wieku 88 lat zmarł

Ś.P.
JAN ANDRZEJ SERAFIN

Członek Honorowy SKT

prof. dr hab. n.med. znakomity ortopeda, taternik i alpinista, uczestnik wielu wypraw w góry najwyższe uhonorowany złotym i srebrnym medalem Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Uroczystości pogrzebowe odbędą się na Starych Powązkach w czwartek 18 maja, msza św o godz.14.00 w kościele pw. św. Karola Boromeusza (ul. Powązkowska 14), po której nastąpi odprowadzenie na miejsce spoczynku do grobu rodzinnego (kw.211).

Serdeczne wyrazy współczucia składamy Synom, Rodzinie i Najbliższym.

Koleżanki i Koledzy ze Stołecznego Klubu Tatrzańskiego


30 IV 2023 r.

KOMUNIKAT

       Z powodu remontu budynku ZG PTTK przy ul. Senatorskiej 11 TRW GOT przy Stołecznym Klubie Tatrzańskim nie będzie dyżurował w 3 kolejne czwartki : 18 i 25 maja oraz 1 czerwca 2023r. Oczywiście w kolejny czwartek 8 czerwca / Boże Ciało / dyżuru jak zawsze nie będzie.


Anna Żbikowska
przewodnicząca TRW GOT przy SKT02 IV 2023 r.

INFORMACJA dla członków SKT

42. Ogólnopolski Zlot Klubów Górskich PTTK

      Komisja Turystyki Górskiej ZG PTTK, Podkomisja Klubów Górskich KTG ZG PTTK wraz z Hutniczo-Miejskim Oddziałem PTTK w Krakowie oraz Klubem Górskim "Wędrowcy” zapraszają na kolejny, 42. Ogólnopolski Zlot Klubów Górskich PTTK. Zlot odbędzie się w dniach 11-14 maja 2023 roku w Międzybrodziu Żywieckim. Szczegóły dostępne są w Regulaminie Zlotu i w karcie zgłoszenia poniżej. Termin zgłoszeń mija 12 kwietnia, a liczba miejsc jest ograniczona!            Link do informacji o zlocie:        


Z poważaniem
Jacek Nowicki
Komisja Turystyki Górskiej ZG PTTK


Osoby zainteresowane udziałem w Zlocie proszone są o kontakt z zarządem SKT

30 III 2023 r.

KOMUNIKAT

       Przypominam, że w Wielki Czwartek / w tym roku jest to 6 kwietnia / TRW GOT przy Stołecznym Klubie Tatrzańskim nie pełni dyżuru.


Anna Żbikowska
przewodnicząca TRW GOT przy SKT


25 III 2023 r.

SKT poleca ...

       10 marca 2023 roku odbył się wernisaż prac fotograficznych oraz promocja albumu fotoreportera Tygodnika Solidarność naszego kolegi TOMASZA GUTREGO pt.

"TRUDNO PRZEJŚĆ OBOJĘTNIE"


Wystawa prac czynna jest w klubie Amicus przy ul. Hozjusza 2 w Warszawie.
Autor serdecznie zaprasza.9 III 2023 r.

WERNISAŻ w SKT...
 8 III 2023 r.

INFORMACJA dla członków SKT...

      W związku ze zbliżającą się 70 Rocznicą powstania Stołecznego Klubu Tatrzańskiego, w ramach spotkań klubowych organizujemy w czwartek 23 marca

Roboczy przegląd zdjęć klubowych


      Prosimy członków klubu o przyniesienie własnych zasobów foto.23 II 2023 r.

Komunikat TPN:
Ograniczenia w ruchu turystycznym i narciarskim w Dolinie Chochołowskiej

      Ze względu na potrzebę wzmocnienia ochrony populacji cietrzewi zostały wprowadzone ograniczenia dla turystów pieszych i turystyki narciarskiej polegające na zamknięciu w okresie od 1 marca do 15 maja od zmierzchu do godziny 8:00 rano, następujących odcinków szlaków turystycznych:       a.Polana Chochołowska - Bobrowiecki Żleb - Grześ; znaki żółte,
       b.Bobrowiecka Przełęcz - Bobrowiecki Żleb (połączenie ze szlakiem żółtym)
- Grześ; znaki niebieskie,
       c.Grześ - Długi Upłaz - Rakoń - znaki niebieskie.

      Ponadto zamknięty został szlak narciarski prowadzący z Polany Chochołowskiej do Bobrowieckiego Żlebu (por. załącznik nr 5 do zarządzenia).


            Poniżej link do zarządzenia Dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego nr 11/2023 w sprawie ruchu pieszego, rowerowego, narciarskiego na terenie TPN, w którym są określone zasady dotyczące zasad korzystania ze szlaków pieszych, narciarskich i rowerowych. Wprowadzone zmiany są ujęte w treści zarządzenia w par. 1 ust. 9 oraz w załączniku graficznym nr 5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 20 lutego 2023 r.


https://w1.tpn.pl/upload/filemanager/171/zarzadzenia/zarzdzenia_2023/
Zarzadzenie_11_2023_w_spr__ruchu_pieszego_rowerowego.pdf>       12 II 2023 r.31 stycznia 2023 roku w Warszawie, w wieku 73 lat zmarła

Ś.P.
ANNA CZERWIŃSKA

dr nauk farmaceutycznych, wybitna alpinistka i himalaistka.

Zdobywczyni 6 ośmiotysięczników (Mount Everest, Lhotse, Nanga Parbat, Czo Oju, Gaszerbrum II, Makalu) i Korony Ziemi.
Na najwyższym szczycie świata i na szczycie Rakaposhi stanęła jako druga Polka. Dokonała szergu wybitnych przejść m.in. zimą w zespole kobiecym zdobyła północną ścianę Matterhornu.

Uroczystość pogrzebowa odbędzie się w czwartek 16 lutego 2023 roku o godz.14.00 w Domu Pogrzebowym przy cmentarzu Powązki Wojskowe, po której nastąpi odprowadzenie na miejsce spoczynku w Alei Zasłużonych.

Najserdeczniejsze wyrazy współczucia Rodzinie i Najbliższym

składają Koleżanki i Koledzy ze Stołecznego Klubu Tatrzańskiego


8 II 2023 r.

INFORMACJA dla członków SKT...

Składki na rok 2023 (płatne do końca marca) wynoszą obecnie:

      - składka PTTK ulgowa 51 zł, zwykła 75 zł (w tym ubezpieczenie w Hestii)
      - składka klubowa ulgowa 20 zł, zwykła 40 zł
      - składka Sekcji jako członka PZA - 15+2 = 17 zł.


Składki można opłacać w każdy czwartek od 16 do 17-ej u kol. Ewy Dmowskiej, skarbnika SKT, w lokalu ZG PTTK przy ul. Senatorskiej, ewentualnie na konto.


Po odejściu Basi Krasickiej (+) liczebność naszej sekcji spadła poniżej liczby członków wymaganej przez PZA, więc prawdopodobnie za rok lub dwa oficjalnie zostaniemy już tylko sekcją klubową SKT. Podczas pandemii covidowej zrezygnowaliśmy z zebrań, pozostały tylko nieregularne spotkania na ściance (3-4 osoby).


Uczestnictwo w Sekcji i opłaty są oczywiście całkowicie dobrowolne.


Janusz Jacek Krukowski
przewodniczący Sekcji Alpinizmu SKT


27 I 2023 r.

Na stronie SKT...

       Na naszej stronie klubowej w zakładce ”Do Poczytania”, w sekcji ”Opowiadania, relacje, dzienniki” zamieściliśmy tekst Włodka Tymowskiego pod tytułem

  

Trochę wspomnień.      


.
13 I 2023 r.Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, że 9 stycznia 2023 roku po długiej chorobie w wieku 87 lat zmarła nasza Koleżanka

Ś.P.
 BARBARA KRASICKA

dr hab. Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW, Członek SKT od czerwca 1960 roku, w latach 2019 - 2022 Skarbnik Odziału PTTK Marymont, uprawiała taternictwo i turystykę górską, uczestniczyła w wielu wyjazdach oraz obozach klubowych. Odznaczona m.in. ZŁOTĄ ODZNAKĄ SKT.

Pogrzeb odbędzie się 20 stycznia 2023 roku. Msza żałobna zostanie odprawiona  o godz.12.05 w kościele św.Ignacego Loyoli przy cmentarzu Północnym - Wólka Węglowa ul.Wójcickiego 14.

Żegnamy naszą Koleżankę, serdeczne wyrazy współczucia składamy Rodzinie i Najbliższym

Koleżanki i Koledzy ze Stołecznego Klubu Tatrzańskiego


10 I 2023 r.

SKT poleca ...

Po spotkaniu będzie możliwość zakupu książki "Puszcza. Opowieści Kampinoskie" oraz innych książek Autora, otrzymania autografu, a także rozmowy z Autorem przy słodkim poczęstunku związanym z 64. rocznicą utworzenia Kampinoskiego Parku Narodowego.4 I 2023 r.

SKT poleca ...

       Wernisaż wystawy foto Lecha Cgarewicza dotyczącej wyprawy PKG na Baturę w 1988 r.
Data 9 stycznia, godz. 18:00, miejsce Anielewicza 3/5 Kawiarnia Międzypokoleniowa.
Będę mieć ze sobą kilka egzemplarzy sygnalnych książki "Test Góry. Partnerstwo na szczytach" wydanych przez STAPIS. Może tematyka zainteresuje członków SKT.


Wojciech BRAŃSKI


23 XII 2022 r.

 


Nasza chata w Ławach w zimowej szacie.
FOTO: Michał Szurek

 Kronika:
Komunikaty bieżące z 2022 r.
Komunikaty bieżące z 2021 r.
Komunikaty bieżące z 2020 r.
Komunikaty bieżące z 2019 r.
Komunikaty bieżące z 2018 r.
Komunikaty bieżące z 2017 r.
Komunikaty bieżące z 2016 r.
Komunikaty bieżące z 2015 r.
Komunikaty bieżące z 2014 r.
Komunikaty bieżące z 2013 r.
Komunikaty bieżące z 2012 r.
Komunikaty bieżące z 2011 r.
Komunikaty bieżące z 2010 r.
Komunikaty bieżące z 2009 r.
Komunikaty bieżące z 2008 r.
Komunikaty bieżące z 2007 r.
Komunikaty bieżące z 2006 r.
Komunikaty bieżące z 2005 r.
Komunikaty bieżące z 2004 r.
Komunikaty bieżące z 2003 r.
Komunikaty bieżące z 2002 r.